Nyár elején elhatároztuk, hogy augusztusban - ha az idő engedi - ellátogatunk a Velencei tóra kempingezni egyet. Így is tettünk. Ehhez az időtöltéshez próbáltunk meg egy aránylag tágas, jó ár/érték arányú sátrat választani. Mivel tömegközlekedéssel utaztunk a helyszínre, így fontos volt a felszerelés súlya is. Elkezdtem keresgélni a neten, megnézni milyen sátortípusok és márkák jöhetnek szóba. Aztán a Mallory Sport bolt weboldalán rátaláltam a szerintem ideális típusra; az Expedicio Bornholm négy személyes sátorra...
Eleinte kicsit szkeptikusként viselkedtem a sátorral kapcsolatban, mivel az Expedíció márkanevet sehol sem találtam meg a neten. Magyarországon is csak kizárólag a Mallory Sportbolt forgalmazza. Viszont a leírt tulajdonságok, illetve a termék ára hihetetlenül jó párosításnak tűnt. Az elhatározás megszületett: akkor vegyük meg...
Így is történt, személyesen mentem be érte, majd másnap délután elhatároztam, hogy mielőtt élesben kipróbálnánk a "rendszert", előtte próbafelállítást végzek.
A sátor csomagolása teljesen "hétköznapi", egy 70 centi hosszú, 20 centi széles és magas csomagban található a belső sátor, a külső vízálló ponyva, illetve a három merevítőrúd a sátorvasakkal és a sátorkötelekkel együtt. A csomag súlya a gyártó adatai szerint 4,2 kg. Ezt nem ellenőriztem, de ennél valóban nem lehet több.
A felállítása viszonylag egyszerű, de mindenképpen hátránynak kell elkönyvelnem, hogy eléggé időigényes (egy embernek legalább húsz perc!)... Tehát olyan túrázóknak, akik naponta verik fel és szedik szét a sátrukat, nem nagyon ajánlom.
A már felállított sátor egyébként meglehetősen masszívnak tűnt, főleg kikötözve. Rettentően jó tulajdonsága a felszerelésnek, hogy hihhetetlenül nagy előtérrel rendelkezik. Három, de talán négy személy is még meglehetősen sok felszereléssel is kényelmesen elfér a sátorban. Az előtérnek két bejárata van, így könnyű a ki és a bejárás.
A belső tér is nagyon tágas és magas (130 cm). Belülről végig sűrű szövésű szúnyogháló van, így a szellőzés is hihhetetlenül jó (ami élesben ki is derült). A leírása alapján 1000 mm-ig vízálló, de valójában én ezzel az értékkel egyáltalán nem foglalkoztam (és - mint utólag kiderült - jól is tettem). Épp a minap olvastam egy Husky márkájú sátornak az értékelését egy másik blogon. Ezek a szerkók egészen extrém időjárási viszontagságokra vannak tervezve. Ennek a vízállósága 6000 mm volt, és ennek ellenére simán beázott egy nagyobb eső után állítólag...
Nos, hogy a lényegre térjek; a próbafelállítás utáni héten elindultunk Velencére. A kempingben megpróbáltunk egy olyan helyet keresni, ahol a délutáni napon árnyékban maradt a sátor. Egy nagyobbacska fa alá költöztünk. Felállítottuk a sátrat, majd felfújtuk benne a matracot. Mivel ketten laktunk a sátorban, így egy kétszemélyes airbed-et fektettünk be. Jó sok csomaggal voltunk, de ketten rettenetesen kényelmesen elfértünk.
Aztán jöhetett az "igazi teszt". Lássuk, hogy viselkedett a sátor a tűző napon. A felszerelést mindösszesen reggel érte a nap, de hála a külső ezüstös fényvisszaverő rétegnek, és a rendkívül jól szellőző belső sátoranyagnak, kényelmesen el lehetett pihengetni még a legnagyobb hőségben is benne. Ha egy kisebb szellő fújt a melegben, akkor könnyedén kiszellőzött az egész.
Aztán jöhetett a teszt második fele, igaz ezt nem feltétlenül direkt terveztük bele a kempingezésbe. Egyik este óriási vihar tört ki (az időkép akkori adatai alapján a legnagyobb széllökések elérték a 120 (!) km/h-t). Rángatta is a sátrat rendesen a szél. A hatalmas erejű széllökések jópárszor bedöntötték a belső sátrat tartó merevítőrudakat - hát igen, valóban nem ekkora széllökések ellenállására tervezték ezt a felszerelést. Azonban ezt könnyen megoldottuk, ugyanis csak belülről ki kellett támasztani a sátornak a belső falát (mi ezt egy gitárral oldottuk meg :-)), és így már szilárdan állt az egész szerkezet. Aztán jött a hatalmas - özönvízszerű - eső. Egy kis csalódást az okozott, hogy a szellőzőt nem lehetett lezárni, ugyanis az erre a feladatra kitalált tépőzár egyáltalán nem tudta megoldani a problémát. Ezért az óriási vihar miatt egy kevés vizet befújt a szél a belső sátorrészbe, de valójában nem tudott a belső sátorfalon átjutni, így mi belülről teljesen szárazok maradtunk. A felszerelés alja is teljesen jól állta az "esőpróbát", ugyanis csak egy-egy varratnál nedvesedett egy kicsit át, de egyébként minden esőcsepp a szerkezeten kívül rekedt - jól teljesített a sátor még ilyen időben is!
Összegezve a felszerelést:
A sátor előnyei:
- Nagyon jó ár/érték arány
- Óriási belső tér és emellé nagy előtér is párosul
- Kitűnően helyt állt még a legnagyobb viharban is - ellenállt a legnagyobb szélnek is
- Egyáltalán nem beázásra hajlamos
- Rendkívül jól szellőzik, de még sincs benne huzat
- Elég nagy belmagasság (130 cm)
A sátor hátrányai:
- Időigényes/lassú a felállítása
- A zipp-zárok sokszor akadnak, ezért ápolásra szorulnak (szilikon vagy parafin)
- A sátor szellőzőnyílását nem lehet lezárni, ami nagy viharban beázással fenyegethet
Remélem tudtam azoknak segítséget nyújtani, akik ilyen sátor vásárlására kívánják adni a fejüket. Én nem bántam meg!
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Cloroform 2011.01.08. 12:55:12
Esetleg ha van rá mód, le tudnád mérni, hogy tényleg annyi a súlya, amit írnak? Mert akkor majdnem 1,5kg előnyben van a mostanimmal és bringatúránál ez sokat számít. Meg esetleg az is meg tudnád mérni, hogy a rudazat összehajtogatva milyen hosszú (rövid)? Mert attól függ, milyen keskenyre lehet összehajtani az egész pakkot, ráfér-e a bringára rendesen. Ha megteszed, hálám üldözni fog :)) Köszi szépen!